Co byste neměli pít, pokud trpíte dnou: Průvodce nápoji

Co byste neměli pít, pokud trpíte dnou: Průvodce nápoji

Co byste neměli pít, pokud trpíte dnou: Průvodce nápoji 9 led

Přehled dnou a jaké nápoje se vyhnout

Ahoj milí čtenáři, dnes se podíváme na téma, které může pro některé z nás být dost aktuální a bohužel i bolestivé – dnu a nápoje, kterým bychom se měli vyhýbat. Dna je typ artritidy, kterou způsobuje nadměrná hladina kyseliny močové v krvi a může způsobovat nepříjemné záněty kloubů. Kdo by nechtěl zažít méně bolesti a nepříjemností spojených s dnou? Proto si dnes řekneme, co vše do našeho pitného režimu nepatří, abychom tomu nepříjemnému škodíčkovi, co se rád usazuje v našich kloubech, zatrhli jeho lumpárny.

Můžete jít gumou z města do města, ale pokud si dáte něco, co na vás dnu vyprovokuje, budete nakonec víc na mol, než byste chtěli. Proto skvělá prevence představuje v první řadě pitný režim, který je klíčem k zadržování dny za dveřmi. Opravdu, musíme být tak naleštění jako okna po sobotním úklidu, což v překladu znamená shánět zdravé možnosti, co pít, a udržet tu nešťastnou kyselinu močovou v šachu. Tak pojďme dát do škatulky ty nápoje, co nám dnu jenom přilévají do bot. To bude seznam, že si ho klidně můžeme umístit na ledničku jako zámeček, co nás ochrání před zlémi nápoji volajících po naší pozornosti.

Alkohol – nepřítel číslo jedna

Tak toto je jasný, že jo? Alkohol má na tomhle seznamu své čestné místo. A ani se nedivím. Když jsem si jednou zašla s Rostislavem na malé pivko, o to právě šlo, že to malé pivko neskončilo jenom jedním. A tělo mi pak dalo pořádně vědět, že to nebyl dobrý nápad. Bolestivá noční probdělá a noha, která vypadala, jako by se rozhodla nafouknout do tvaru balónu, mi byla pořádnou lekcí. Pivo má totiž soky s vysokým podílem purinů, které se ve těle přeměňují právě na tu nepříjemnou kyselinu močovou.

A víte co je ještě horší než pivo? Vysokoprocentní alkohol. Likéry, vodka, rum, to všechno pro tělo s dnou znamená party, ze které si odnese strašák jménem velká bolest. I když se zdá, že takové to panáčkování může být bez harmónie, opak je pravdou. Alkohol dehydratuje a to zase může vyvolat zvýšení hladiny kyseliny močové. My dnoví kamarádi bychom měli takovým akcím raději vyhýbat velkým obloukem a najít si jiné, tělu přítulnější způsoby zábavy, které nám nezavaří s klouby. Alkohol tedy definitivně odpískávám a dávám mu červenou kartu.

Sycené sladké a ovocné nápoje

Chceme být šťastní a usměvaví, ne těmi, co při šlápnutí polykají slzy bolesti. Proto sycené sladké nápoje a ty nejrůznější ovocné šťávy, které balancují na hranici chemické laboratoře, vyřazujeme ze hry. Je to trochu jako zahrát si na ruskou ruletu s vlastním zdravím: "Napiješ se a uvidíme, co se stane". Obsahují totiž množství fruktózy (a ta není pro nás nic jako cukrátko), která pomáhá kyselině močové na světlo světa.

Zajímavé je, že i přírodní ovocná šťáva – i když zní zdravě – se na seznamu zakázaných nápojů s dnou objevit může. Přemíra fruktózy v kostce je totiž v podstatě totéž, jako kdybyste si dali pět lžiček cukru najednou. Tělo to zkrátka nesežere bez následků a spouští to celou mašinérii, která nás dostane tam, kde nechceme být - v křeči z dnové bolesti. Takovým sicilským přechodem tedy raději procházíme s velkou obezřetností.

Káva a sypané čaje: ano nebo ne?

Nasadit si detektivní klobouk, protože u kávy a sypaných čajů je to trošičku jako hledat stopu v kriminálce. Kdyby to někteří z nás měli vyškrtnout ze svého repertoáru, asi by se dostavila abstinence. Káva je totiž naším ranním sluncem a přátelstvím zahalená do porcelánu, kterého se nedá vzdát tak snadno. Zprávy se zdají být pro kávomily povzbudivé – studie ukazují, že pití kávy nemusí nutně vést k záchvatům dny, dokonce nám může i trošku pomoct udržovat hladinu kyseliny močové v normálu. Ale, a to je velké ALE, jen pokud to s kávou nepřeháníte. Moderace a vyváženost je klíčem.

Podobně je to i s čajem. Sypané čaje mohou mít sice své plusy, ale u některých typů, jako je černý čaj, může být úroveň purinů problémová. Studie zase ukazují, že zelený čaj může naopak být pomocníkem v boji proti této nemilosti. Máte tedy před sebou nápojový křížek krážek, kde musíte vybírat moudře. To ale není taková věda, jako by se mohlo zdát – stačí si jen některé oblíbené druhy čaje a kávy užívat s méně pravidelností a tím se vyhnout tomu, aby nám připravily bolestný překvapení.

Voda – nejlepší kamarád v boji proti dně

Teď něco, co byste měli mít stále na mysli jako nejlepší kámoše na promenádě proti dně: voda. Tohle jde ruku v ruce s tím, jak dělá dobře naší duši i tělu. Když už jsem jinak řekla ne alku a sladkostem, tak voda je celebritou, co se vždycky dostane na VIP list. Čistá, neporušená, průzračná voda, tady nejde o žádné přetvárky. Potřebujeme ji jako rozkvětovou vodu pro naše klouby, aby se nasyceně najedly a odplavily ty nepříjemné kyseliny močové pryč do neznáma.

A jestli se vám to zdá fádní a máte chuť na něco s trochou více šmrncu, sáhněte po neperlivé nebo slabě perlivé vodě a přidejte kousek okurky či plátek citronu. To vám už pak přijde, jako když přecházíte most přes klidnou řeku v horkém létě – osvěžující a lehké. Voda je základem všeho a o to víc to platí pro ty z nás, co máme dnu. Dávám vám do rukou ten nejcennější poklad, který vám můžu dát – pijte, pijte, pijte, ať vás dna nechce!

Bylinkové čaje a jejich magie

Okouzlující svět bylinek nás vždycky zasáhne jako láska na první cítění. Nejen, že to vypadá, jako bychom si kopali za záhradou vlastní koutek wellness, ale ještě k tomu to může pomoci s úlevou od bolesti. Bylinky mají totiž ty úžasné schopnosti ulevit od mnoha neduhů a dna není výjimka. S kopřivou, petrželkou, zázvorem a řadou dalších bylinek můžete vykouzlit elixíry, které zklidní vaše klouby a dodají vám sílu.

Je to taková pozvánka do tajné zahrady, kde každá rostlinka představuje potenciální pomocníka v boji s dnou. A nejen to, užívání bylinných čajů vás může přivést i k objevování nových chutí, které jste dosud neznali. Já osobně miluju před spaním mátový čaj nebo teplou sklenici čaje z heřmánku, který mi klidně nahrazuje večerní pohádku – to je uvolnění, které dost možná nečekáte, ale určitě oceníte. A můžete si být jisti, že nemusíte být žádný herbař nebo alchymista, abyste si bylinkové čaje vychutnali v plné parádě.

Závěr: Vybraná pití pro šťastnou dnu

Dna není žádnou průchodkou pro zábavu, ale je to noční strážník, který vám dá vědět, kdy je něco špatně. Je to takové naše vnitřní radar, které nám pomáhá vybírat, co bychom měli a neměli dávat do našeho těla, aby jsme se vyhnuli bolestem a záchvatům této nemoci. A teď víme, že alkohol, přeslazené sodovky a ovocné šťávy jsou naše tabu, káva a sypané čaje si zas zaslouží naši opatrnost a voda a bylinkové čaje jsou našimi hrdiny na bílém koni.

Tak, milí čtenáři, doufám že vám dnešní průvodce pitným režimem pro lidi s dnou pomůže udělat každý den o trochu lehčí a bezbolestnější. A nezapomeňte, že podobně jako můj zvědavý kocour Mrkev sleduje každý pohyb mých rukou, které krájí sýr, měli bychom být i my bdělí v tom, co si naléváme do sklenice. Držte se, pijte rozumně a ať vám dnový radary vedou cestu k dobrému zdraví a klidným dnům, kdy vám nic nebrání vyrazit ven bez obav z bolesti. Cheers – ale samozřejmě nealkoholickému cheers!



Napsat komentář