Co je to podpora zdraví a jak ji efektivně začlenit do života

Co je to podpora zdraví a jak ji efektivně začlenit do života

Co je to podpora zdraví a jak ji efektivně začlenit do života 23 pro

Základy podpory zdraví

Když se řekne podpora zdraví, mnohdy si pod tím představíme ty nejrůznější pilulky a doplňky, pravda? Ale opak je skutečností. Podpora zdraví totiž není jen o tom, co vložíme do svého těla, ale také jak se o něj staráme zvenčí i zevnitř, jestli si dopřáváme dostatečný spánek nebo jak často a jak intenzivně se hýbeme. A nezapomínejme na to, jak se cítíme psychicky, protože naše duševní pohoda má na naši fyzickou kondici ohromný vliv. Našemu zdraví prospívá vyvážená strava, přiměřený pohyb, kvalitní spánek, správné dýchání a také naše schopnost řešit stres.

A teď si představte, že máte takový den, kdy se všechno daří. Ráno vstanete, a nohy vás samy zavedou do kuchyně, kde si připravíte snídani jako z časopisu – avokádo, čerstvé ovoce, možná pár oříšků. Jdete do práce nebo začínáte pracovat z domova a máte náladu rozbíjet hory. A po obědě si řeknete, že si dáte krátkou procházku, abyste si vyčistili hlavu. Ano, všechny tyhle drobnosti, přestože se mohou zdát banální, se naskládají do mozaiky, která se jmenuje podpora zdraví.

Ničeho se samozřejmě nemusíme držet úzkostlivě a každý den jako by k němu přilepili pravítko, ale přijít na to, co našemu tělu a mysli svědčí nejvíce, to je krok, který nám může v životě hodně ulehčit. Třeba já, když jsem se naučila, že místo pěti káv denně se obejdu s dvěma kávami a jednou zeleným čajem, pocítila jsem totiž, že mé odpoledne již není na horské dráze energie a únavy. Toť malý pohled do světa podpory zdraví – a věřte mi, je to svět fascinující a pestrobarevný, doprovázený radostí z objevování toho, co vám dělá opravdu dobře.

Výživa jako stavební kámen zdraví

O výživě se toho nenapsalo málo. A není divu, protože má na naše zdraví obrovský vliv. Co si vlastně dáte k snídani, obědu, večeři, to všechno hraje roli ve vašem fyzickém i psychickém zdraví. Říká se, že jsme to, co jíme, a já tuto moudrost beru vážně. Když si vyberete kvalitní suroviny, svěží zeleninu a ovoce, kvalitní bílkoviny a zdravé tuky, posílíte své tělo a dodáte mu to, co potřebuje pro svůj správný chod.

Já jsem například zjistila, že moje tělo opravdu nemá rádo lepek. Když jsem ho ze svého jídelníčku vyřadila, můj břišní krasavec (rozuměj střeva) mi podal takové díky, že bych je mohla rozdat po celé ulici. A zvlášť když k tomu přidáte dostatek vody během dne, pocítíte, že tělo opravdu pracuje jako dobře namazaný stroj. Takže, pokud vám mám dát jeden tip: dejte si skutečně záležet na tom, co jíte. Však víte, že v kuchyni zahradníka Rostislava vždy najdete to nejlepší, co zahrada nabízí!

Pohyb a jeho nespočetné výhody

Teď se podívejme na pohyb. Nemusíte rovnou zahájit přípravu na maraton nebo se přihlašovat do crossfitové výzvy (i když pokud je to vaše parketa, hurá do toho!), ale pravidelný pohyb je klíčový. Tělo je jako řeka – když v ní voda stojí, začne znepříjemňovat život vůněmi, které byste ve svém bytě nehledali. Ale když teče, je plná života a energie, a to samé platí o našem těle.

Víte, že pravidelná chůze může mít větší přínos pro vaše zdraví než hodina strávená ve fitku jednou týdně? Ano, je to tak. Denní dvacetiminutová rychlá chůzečka kolem bloku, v parku nebo pokud možno i v lese - proč ne - může zázraky neustále působit. Když už jsem u toho příkladu ze života, můj manžel a já máme v lásce víkendové túry. On je takový ten horal, co by nejlíp běhal po horách i ve spánku, a já jsem se musela trochu přemlouvat. Ale co se nestalo! Po pár výletech zjistíte, že spojení přírody a pohybu je tak přitažlivé, že na něj snadno s grácií uvážete mašličku a začleníte do svého života jako něco, na co se těšíte celý týden.

Spánek – neviditelný hrdina

Nejste večerní sova ani ranní ptáče? Nevadí. Každý má své biorhythmy. Já osobně se dostávám do varu tak někdy mezi desátou a jedenáctou dopolední, což je čas, kdy na mě svítí sluníčko přímo na pracovní stůl a vybízí mě, abych byla nápaditá. Ale jedna věc spojuje nás všechny – kvalitní spánek je základem pro dobrou kondici, úžasnou pokožku a klidnou mysl.

A víte, co je nejlepší? Když si dáte tu práci a trochu si přečtete o hygieně spánku, zjistíte, že spousta věcí je tak jednoduchých, až byste tomu nevěřili. Pokud vám vaše postel začne připomínat místo plné práce a stresu, s tím se dá něco udělat. Začněte třeba tím, že si před spaním dáte horkou koupel a nebudete do postele brát elektroniku. A když vám řeknu, že na horkou koupel přidávám pár kapek levandulového oleje, nebudete se divit, že pak spím jako nemluvně. A jistě, tu a tam se objeví noc, kdy naše starosti chtějí mít párty právě když my chceme spát. Ale i na to se dá pohlížet s nadhledem – jako na narušování rytmu, které dokážeme postupem času opět nastavit do svého oblíbeného taktu.

Dýchání – základní instinkt s hlubokým významem

Ať žijeme kdekoli, všichni dýcháme, bez toho by to nešlo. Ale jak často si uvědomíme, že dýchání může být nejen automatická činnost, ale i způsob, jak si zlepšíme zdravotní stav? Já jsem to pochopila, když jsem poprvé zkusila jógové dýchání. Po několika hlubokých nádeších a výdeších jsem se cítila tak, jako kdybych právě vylezla z horského potoka – osvěžená a plná nové energie.

Dýchání může ovlivňovat vše od vašeho krevního tlaku až po úroveň stresu. Osobně si každé ráno nechávám pár minut na to, abych se zhluboka nadechla a s plícemi naplněnými vzduchem přivítala nový den. A když přijde ten okamžik večer a stres z práce se snaží proniknout až do mé ložnice, tak opět respirace přijde na řadu. Pár pomalých dechů a vydechů, a máte-li pocit, že vaše myšlenky ignorují značku STOP, můžete je opět navést na klidnou cestu k odpočinku.

Stres a jeho zvládání – ano, to se dá naučit!

Pojďme si říct na rovinu – stres je součástí života, nevyhneme se mu. Ale to, jak se s ním popereme, může mít velký vliv na naše zdraví. Já jsem se musela s tímto rošťákem sžívat a naučit si s ním poradit. Zjistila jsem, že nejlepším řešením pro mě je dělat si malé radosti během dne a mít jasno v prioritách.

A víte, co se mi osvědčilo? Každý týden si píšu seznam toho, co musím udělat, a pak to rozdělím do menších úkolů. Když si něco odškrtnu, cítím se jako vítěz. A když něco nejde podle plánu? Připomínám si, že "Ne všechny dny jsou na pomlázku" – jak říká Rostislav – a snažím se vzít to s humorem. Smích totiž dokáže stresu úžasně odzvonit – a že můj muž umí být vtipný, to vám garantuji!

Psychická pohoda a její roli v našem životě

A nakonec tu máme psychickou pohodu. Ta hraje v našem zdraví a životě obří roli. Je to jakési zrcadlo, které odráží stav celého našeho bytí. Když jsem se začala důsledněji věnovat své duševní hygieně – a myslím tím třeba meditaci, vděčnostní deníček, nebo prostě jen čas strávený s dobrými lidmi – zřetelně se to projevilo i na mé fyzické kondici. Pocit vnitřního klidu a štěstí, který z toho plynul, byl nezapomenutelný.

Nemusí to být ani nic velkého. Třeba si dát jen tak pauzu a udělat si čaj, sednout si s knížkou nebo se jenom zazívat dívaje se z okna. Všechny tyto zážitky se skládají do mozaiky zvané psychická pohoda. Když jsem například poslouchala hudbu, která přikrmila mou duši, vždycky jsem pocítila, že mi to dodá síly. Tedy pokud nepočítáme Rostislavovy pokusy o zpěv pod sprchou, což by spíš mohl mít vliv opačný



Napsat komentář