Co je závislostní chování?

Co je závislostní chování?

Co je závislostní chování? 6 zář

Co je to vlastně závislost?

Snad nejjednodušší definice závislostního chování by mohla znít, že jde o nekontrolované a opakované chování vůči nějaké aktivitě či látce, které narušuje běžné živobytí jedince. Jenže závislost je mnohem komplikovanější, což si postupně ukážeme. Představte si, že jste se úplnou náhodou přetavili do malé, roztomilé veverky. A teď představte si, že vám jednoho dne někdo nastaví stůl plný oříšků. Kdo by těm oříškům odolal, že? My veverky určitě ne. A tak začnete jeden za druhým polykat, dokud nezjistíte, že jste nasbírala tolik, že je ani nemůžete všechny ukousnout. A co teď? Vy máte problém, neboť jste úplně zapomněla, kde jste ty oříšky nasbírala a zdá se, že si ani nevzpomínáte, proč jste si jich nabrala tolik. Závislost může být trochu jako ta scéna s oříšky. Snažíte se rychle a bezmyšlenkovitě konzumovat něco, co vám dává potěšení nebo úlevu, dokud nezjistíte, že již nevíte, jak to všechno začalo a jak to můžete zastavit.

Závislost je víc než jen drogy a alkohol

Mnoho lidí při slově závislost automaticky myslí na drogy mebo alkohol. Ano, tyto látky jsou často asociovány s chováním závislého typu, ale skutečnost je, že závislost se může týkat mnohem více než jen drog nebo alkoholu. Pravděpodobně jste slyšeli o lidech, kteří jsou "závislí" na kávě, sladkostech nebo třeba i na svém mobilním telefonu. Ale co je na tom pravdy? Je to jen fráze lidí, kteří přehání, nebo káva a chytré telefony mohou skutečně vyvolat stejnou závislost jako heroin? No, abych byla upřímná, závislost na kávě určitě nepovažuji za opravdovou závislost. Ale závislost na mobilních telefonech? Tady se začíná obrázek trochu komplikovat.

Rozdíl mezi závislostí a nadměrnou konzumací

Je důležité rozlišovat mezi závislostí a pouhou nadměrnou konzumací nebo užíváním. Žijemo v době, kdy se velká část našeho života odehrává online. Mnoho z nás tráví hodiny před obrazovkou počítače nebo na svých chytrých telefonech. Ale to neznamená, že jsem závislá na internetu nebo na svém telefonu. Jak můžeme poznat, kdy jde o skutečnou závislost? To je klíčová otázka. Já osobně považuji za závislostní chování, když se něčím nekontrolovatelně zabývám na úkor svých každodenních činností, když se bez této činnosti nebo látky cítím špatně, nebo když přes veškeré negativní důsledky nemohu se svou závislostí přestat.

Jak na sebe může působit závislostní chování

Závislost může mít na nás mnohé různé dopady, a to jak krátkodobé tak dlouhodobé. Může ovlivnit naše zdraví, práci, vztahy. Může nás izolovat od světa, může nás připravit o naše sny a cíle, může narušit naši sebeúctu. Závislost není jen kocovina po divoké noci nebo nervozita bez kávy. Jde o to, jak intenzivně a jak dlouho něčím žijeme, jak moc nás to kontroluje, bez ohledu na to, zda jde o drogy, alkohol, sex, hru, jídlo, práci, nakupování nebo cokoli jiného.

Pomoc pri závislostním chování

Jestliže si někdo uvědomí, že má problém se závislostí, první krok k nápravě je uvědomit si tento problém a přiznat si jej. To je obrovský a důležitý krok. Ale co dál? V Česku máme výbornou síť pomoci pro lidi se závislostí. Mnoho organizací a složek pomoci je dostupných každému, kdo si uvědomil svůj problém a chce s ním něco udělat. Existují terapeutické komunity, dům zotavení, různé skupiny podpory a mnoho dalších zdrojů pomoci. Ale opravdu platí, že první krok musí udělat ten, kdo má se závislostí problém. Bez toho, není možné podat pomocnou ruku.

Preventivní opatření proti závislostnímu chování

Prevence je často nejlepší lék. Mnoho z nás má sklon k určité míře závislosti. Jde o to, jak se s tímto sklonem vyrovnáme a jak se naučíme zvládat situace, které by nás mohly vést k nekontrolovatelnému chování. Tady může hodně pomoci vědomí, že závislost nemusí být vždy o látce či aktivitě, ale o způsobu našeho myšlení a chování. Pokud se naučíme rozpoznávat své vzory chování a myšlení, můžeme se vyhnout závislostnímu chování. Důležitá je také schopnost říct "Ne", buď nám samým, nebo jiným lidem. V neposlední řadě je také důležité se dobře starat o své fyzické a duševní zdraví a je také důležité mít dostatečně silný sociální a emoční přítah.

Co si z toho vzít?

Vězte, že závislostní chování je něco, co může postihnout kohokoli. Nevadí, na čem jste závislí, nebo jak silnou máte závislost. Co skutečně záleží, je co s touto závislostí uděláte. Nabízí se dva cesty. Buď se necháte touto závislostí pohltit a dovolíte, aby ovládala váš život, nebo se postavíte čelem k problému, začnete pracovat na sobě a bojovat proti závislosti. Máte na to odvahu? Já věřím, že ano!



Napsat komentář