Proč jíst 3x denně?

Proč jíst 3x denně?

Proč jíst 3x denně? 22 říj

Historie a význam 3 jídel denně

Historie a struktura našeho jídelníčku jsou fascinujícími tématy. Naše tendence jíst třikrát denně, se snídaní, obědem a večeří, není ani tak výsledkem biologické nutnosti, jako spíše sociálního a historického vývoje. Nedávno se věda začala zabývat výzkumem, zda je třikrát denně opravdu optimální počet jídel pro nás a naše těla.

S námi doma je to velmi jednoduché. Můj manžel Rostislav nemá rád velké jídlo hned ráno, takže ho zahrnuje do své snídaně něco lehkého a pak jí těžší oběd a večeři. Náš syn Jaromír je naopak gastronomickým železem a dokáže sníst tři plné pokrmy denně bez problémů. A naše dcera Eloíza? Ta je zase někde mezi tím. Každý den je pro nás tak malým experimentem v kontextu tohoto tématu.

Biologické důvody pro jídlo 3x denně

Odborníci identifikovali několik biologických důvodů, proč se třikrát denně může jevit jako optimální počet jídel. Prvním je, že tělo potřebuje pravidelně doplňovat energii, aby mohlo fungovat - a jídlo je pro nás hlavním zdrojem této energie. Navíc, pokud jíme pravidelně po celý den, může to pomoci udržet naši hladinu cukru v krvi stabilní, což může předcházet náhlým návalům hladu. Takže zdraví prospěšné jídlo 3x denně je skvělý způsob, jak udržet vyrovnaný energetický stav organizmu po celý den.

Moje kocour Mrkev má ale jiný názor. Ten by jedl pořád a všechno! A co se týče naší rodiny, my se snažíme dodržovat pravidla zdravého stravování a občas i experimentovat s frekvencí jídel - to vše ale vždy s respektem k našemu zdraví a k našemu tělu.

Zdravotní výhody stravování 3x denně

Zdravotní výhody pravidelných jídel nejsou omezeny jen na stabilizaci hladiny cukru v krvi. Jídelníček se třemi jídly denně také podporuje dobré trávení, zachovává zdravou váhu a může přispět k lepší koncentraci a energii. Takže pokud jste někdo, kdo má rád pravidelnost a strukturu, jídlo třikrát denně může být pro vás ideální volbou.

Osobně jsem prožívala období, kdy jsem jídlo jedla jen dvakrát denně, ale rychle jsem zjistila, že mi to nesedí. Měla jsem méně energie, byla jsem více unavená a měla jsem tendenci víc přejídat. Od té doby se držím jídla třikrát denně a také se cítím mnohem lépe!

Jak správně jíst 3x denně

Správný způsob jídla 3x denně, neznamená jen dodržovat tři hlavní pokrmy. Je důležité také se soustředit na vyváženost jídel - což znamená zahrnout do každého pokrmu správné množství bílkovin, tuků a sacharidů. Je také dobré myslet na zahrnutí dostatečného množství vlákniny do každého jídla, což podpoří trávení a pomůže vám cítit se plný.

Myslím, že tohle je jedna z nejdůležitějších věcí, které bychom měli mít na paměti, když jde o naši stravu. Já osobně se snažím do každého jídla přidat nějakou formu zeleniny - ať je to snídaně, oběd nebo večeře. I když, přiznám se, že občas více než zelenina láká nějaká ta čokoládka!

Nejčastější mýty o jídle 3x denně

Co se týče jídla 3x denně, existuje několik mýtů. Například myšlenka, že pokud nebudeme jíst tři jídla denně, způsobíme škodu na našem metabolismu. Ale věda ukazuje, že toto je mýtus. Pravidelné jídelní návyky jsou důležité, ale nejde tak o počet jídel, jako o vyváženost a pravidelnost.

Osobně mě tento mýtus dlouho držel v obležení - ale pak jsem se začala více vzdělávat a zjistila jsem, že tento názor je spíše zastaralý. Od té doby se snažím být flexibilní a naslouchat svému tělu. Pokud některý den nemám hlad a nechce se mi jíst tři jídla, tak si to dovolím. A víte co? Moje tělo mi to ani jednou nevyčetlo!

Alternativy stravování 3x denně

Navzdory všem výhodám stravování třikrát denně, není to jediná možnost. Existují různé alternativy, jako je například stravování přerušovaným půstem (tzv. intermittent fasting) nebo stravování 5 menších jídel denně. Záleží na tom, co je pro vás osvědčené a co vám vyhovuje. Dokonce ani my s Rostislavem nemáme stejný jídelníček - a přesto si každý den společně užíváme naše jídla!

Zkoušela jsem různé způsoby stravování a dospěla k závěru, že to, co pro mě funguje nejlépe, je jídlo třikrát denně. Každé tělo je ale jiné a to, co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Nejdůležitější je naslouchat svému tělu a jeho potřebám.



Napsat komentář