Co nejíst před a po tréninku: Rady pro zdravé cvičení

Co nejíst před a po tréninku: Rady pro zdravé cvičení

Co nejíst před a po tréninku: Rady pro zdravé cvičení 26 pro

Úvod do světa stravy a cvičení

Víte, jak to chodí – zrovna skončily Vánoce, kolem pasu máme o něco více, než by se nám líbilo a s novým rokem tu máme zase ty nekonečné předsevzetí o zdravějším životním stylu a pravidelnějším sportování. No není to klasika? Ale pozor, protože se vrhám do tématu, které nemusí být všeobecně známé. I já, váš oblíbený bloger, jsem to musela postupně zjistit metodou pokus-omyl. Ať už chodíte do fitka každý den anebo jenom občas, měli byste vědět, co dát do těla a co nikoliv, když plánujete zapotit tričko. A ano, mohu potvrdit, že to není vždy přímo úměrné tomu, co vám chutná! Proto se spolu ponoříme do dobrodružství zvaného strava a cvičení, a já vám povím, co se snažím vyhýbat při cvičení jako čert kříži.

Energie – ano, ale ne v jakékoliv formě

Když už jsme u toho, co dáváme do těla, nemyslete si, že potřebujete k snídani zbaštít obří talíř palačinek s litrem javorového sirupu, abyste měli energii na celé dopoledne v posilovně. Energie ano, ale v čistší a dlouhodobější formě. Věřte mi, přeplněný žaludek vás během dřepů nepotěší. Já osobně dávám přednost pomalým sacharidům, které se postupně uvolňují, jako jsou například ovesné vločky. Moje ráno obvykle začíná takovýmto skromnějším, ale vydatným pokrmem, který mi dodá energii právě v pravou chvíli. Mimochodem, Jaromír má ovesné vločky rád s jahodami a Eloíza si je oblíbila s banánem a skořicí. Každý máme svůj oblíbený způsob, jak si je dopečené nebo i namočené připravit.

Nejsem ptáček, abych si pochutnávala na semínkách? Nebo ano?

Ale kdo by to byl řekl, že semínka mohou být vaším přítelem i v posilovně! Avšak opatrně, ne všechno semínko je vhodné a ne vždy chcete mít v břiše gelovou kouli. Chia semínka jsou sice superzáležitost, ale pozor na to, s čím je kombinujete. Moje zkušenost říká: dobré s jogurtem a kefírem, špatné bezprostředně před posilováním. A ten nepříjemný pocit plnosti se taky může dostavit, pokud to s množstvím těch malých zázraků přeženete.

Králíkům zelenina, sportovcům protein? Nebo jak to bylo?

Proteiny jsou základ, to vám řekne každý, kdo se věnuje alespoň trochu budování svalů nebo fitness životnímu stylu. Jenže pozor, ne všechny formy proteinů jsou při cvičení žádoucí. Třeba mléčné výrobky - přiznávám se bez mučení, že tvarohová pomazánka je moje slabost. Avšak kombinace čerstvých mléčných výrobků a intenzivního workoutu může beztrestně vést k nechtěnému gástrickému koncertu. To už jsme asi všichni jednou zažili, nebo ne?

Ovocný ráj nebo peklo pro sportovce?

Víme to všichni, ovoce je zdravé, vitamíny, minerály, vláknina... Banány? Ano, prosím, ale spíše po cvičení! Volba ovocného snacku může být při cvičení klíčová. Jablko? Super, ale pro někoho může být těžce stravitelné. Hrozny? Skvělá volba, ale opatrně s množstvím kvůli cukru. Jak vidíte, i ten zdravý ovocný svět má svá úskalí. Stále občas zápasím se správným výběrem i já, a to mám už něco za sebou! Hlavně si pamatujte, že načasování je klíč a že každý žaludek reaguje jinak.

Rychlá energie z tyčinek? Ano, ale s rozmyslem

Ráda bych vás přivítala v sekci, kde se snažím najít balanc mezi pohodlím a výkonem - ano, mluvím o energetických tyčinkách a geletkách. Troufám si říct, že v momentě, kdy se posunete na další úroveň, budete chtít zkusit vše, co vám pomůže zůstat ve hře. Ale dejte si pozor. Rychlá energie ano, ale co se týče těchto výrobků, důležité je číst etikety. Některé jsou doslova nabití cukrem a umělými sladidly, a i když vám to může přinést okamžitý boost, padánek po něm bývá úměrně silný. Lépe se soustředit na tyčinky s vyšším obsahem bílkovin a nižším glykemickým indexem, které vám poskytnou delší a stálý přísun energie.

Co na pití? Nebo spíše co nepít?

Abych byla upřímná, u zmínky o pití mohu jen těžko popřít, že má oblíbená káva není doporučená před cvičením. Dost teda odporuje mé lásce ke kofeinu a jeho povzbuzujícím účinkům. Rozhodně není ideální si před cvičením dát horkou lávovou vlnu espressa, protože když mi jednou během spinningu začalo bušit srdce jak o závod, nebylo to nic jiného než křečovitá snaha mého organismu vypořádat se s nadbytkem kofeinu a následným tlakem na pedály. Lépe je vsadit na obyčejnou vodu, eventuálně ochucenou citronem nebo mátou, která vás zaručeně povzbudí a osvěží, aniž by zvyšovala riziko arytmií a dehydratace.

Ořechy – malé, ale šikovné. Nebo snad ne?

A je to tady, ořechy. Musím říct, že máloco je tak skvělé jako hrst vlašských ořechů nebo mandle při sledování večerního filmu. Ale co při cvičení? Ořechy jsou plné dobrých tuků a proteinů, ale ráda bych tu zmínila, že jsou velice syté a těžko stravitelné. Pokud tedy neplánujete trávit svůj čas v posilovně jen unaveně polehávajíc či si zoufale osahávat žaludek, nechte je raději na později. Jak já mám říkat: ořechy ano, ale s rozumem a mimo časový rámec před a během sportovní aktivity.

Závěrečné myšlenky a pár veselých historek

Při pohledu na ty vaše, no, naše postsváteční tvářičky se nemohu ubránit usměvu. Vždycky je tu ten zvláštní, novoroční elán a chuť věci měnit. A co je lepšího, než začít s tím, co a jak jíme v souvislosti s tělocvikem? Vzpomínám si, jak jsem jednou před lekcí zumbě spolkla obrovskou mísu cereálií s mlékem. To byl rytmus! A ne, vážení, ne na tanečním parketu, ale můj vlastní břišní buben. Od té doby si dávám velký pozor na to, co jím. Držím se hesla: jednoduše, lehce a s mírou. A vidíte, bříško děkuje a ten spálený tuk? Ten už mi mává na rozloučenou. Tak poďte, přátelé, jdeme na to spolu – zdravě, chytře a s humorem! A když už nic jiného, tak vám aspoň nepřekážejme v běhu. Pohyb je radost, ale s prázdným a spokojeným žaludkem je to radost dvojnásobná!



Napsat komentář