Kdo vlastně je "zdravý člověk"?
V naší moderní době, kdy na nás z každé strany útočí mnoho různých definic toho, jak má vypadat zdraví, není vůbec snadné se v tom všem vyznat. Ale pokusím se to trochu rozklíčovat a možná přispěji svou troškou do mlýna. Pojďme tedy společně hledat toho ideálního zdravého člověka, který je v podstatě takovou moderní verzí superhrdiny v trikotu ze zeleniny a ovocí, a jeho supermocí je pochopitelně nezdolné zdraví. Ale co to vlastně to "zdraví" je? Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je zdraví stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, a ne pouze absence nemoci či slabosti. To zní nádherně, že? Jasně, je to taková ideální a téměř utopická představa, ale pokud se na to podíváme bez růžových brýlí, tak uvidíme, že to není jen o tom být bez nemoci, ale o kombinaci mnoha dalších věcí, které nám tento stav umožňují.
Obraz zdraví v zrcadle vědy
Není to tak dávná minulost, kdy vědci a lékaři přišli na to, že naše geny, to co jíme, jak často se hýbeme a jaký máme mentální klid, to všechno spolu souvisí a úzce ovlivňuje naše zdraví. Víte, že na vztah mezi životním stylem a zdravím nepřišel nikdo menší než Hippokrates, ten starořecký pán, co je považován za otce moderní medicíny? A to bylo už před stovkami let! Pokud bych měla sáhnout do své vlastní zkušenostní kapsy, mohla bych vám vyprávět příběh o tom, jak jsem se rozhodla začít chodit do fitness centra a jak mi to změnilo nejen postavu, ale celkově pocity a vnímání světa.
Jídlo - palivo naší existence
Když přijde řeč na zdraví, nemůžeme minout jídlo. Jíme několikrát denně a každé sousto, které si dáme do úst, má nějaký dopad na naše tělo. Jídlo je naše palivo, ale zároveň může být i naším jedem. Máte představu, kolik různých diet a stravovacích plánů existuje? Já už dávno přestala počítat. Někdo zastává veganství, jiný je zase zapřisáhlým masožroutem. No a pak jsou tu další diety – od palea po bezlepkovou stravu. Ale pravda je taková, že není jenom jedna cesta, jak se stravovat zdravě. Každé tělo je jiné a každý potřebujeme něco trochu jiného. To nejdůležitější je vybírat si jídlo, které je čerstvé, pestrobarevné a pestré! A pokud si myslíte, že zdravé jídlo je nuda, tak musíte poznat mé vietnamské závitky plněné čerstvou zeleninou a dipované v domácí arašídové omáčce. Zkrátka, doslova pochoutka, co hřeje nejenom bříško, ale i duši.
Fyzická aktivita - základní stavební kámen
Nenechte se mým fitness enthusiastem zmást, nemusíte hned běžet maratóny nebo zvedat třicetikilové činky, aby bylo váš tělo označeno za zdravé. Fyzická aktivita může vypadat mnoha různými způsoby. Tanec, jízda na kole, plavání nebo prostě rychlá procházka s vaším čtyřnohým mazlíčkem, to všechno se počítá. Důležité je, abyste našli něco, co vás baví a co vám dělá radost – to je polovina úspěchu! Nedělat nic není nikdy dobrá volba, tělo potřebuje určitou dávku pohybu, aby bylo v dobré kondici a udržovalo si svalovou paměť. Já osobně miluji jógu, protože mi to dává možnost propojit tělo a mysl, a navíc se při tom i krásně protáhnu.
Psychická rovnováha, aneb pozor na stres!
A nesmíme zapomenout na naši duševní pohodu. Ve světě, kde vyloženě houstne ze stresu, je to klíčový faktor. Psychické zdraví je stejně důležité jako fyzické. A stres? Ten je pořádným zákeřníkem. Může způsobit nejen neklidný spánek, bolesti hlavy nebo špatné trávení, ale dokonce i vážnější problémy jako jsou srdeční choroby. Já se snažím denně věnovat alespoň pár minut meditaci nebo prostému dýchání, kdy se snažím vypláchnout z hlavy všechen nepořádek a soustředím se jen na sebe a svůj dech. A když mám opravdu hustý den, pozvu si pár kamarádů a uděláme si večer plný smíchu – protože smích je opravdu ten nejlepší lék!
Spánek - tichý strážce našeho zdraví
Kolikrát jsem slyšela, že "já vystačím jen s pěti hodinami spánku a jsem v pohodě". No, ano, možná to tak vypadá navenek, ale naše tělo by mohlo vyprávět jiné historky. Spánek je prostě zázrak, a když si dáme dostatek kvalitního spánku, je to jako kdybychom poslali naše tělo na dovolenou. Tělo je v režimu obnovy a oprav, a my se probouzíme čerství a plní energie. Doporučuje se spát 7 až 9 hodin, ale zase, každý jsme jiný a potřebujeme trochu jinou dobu. Mě například osm hodin sedí úplně ideálně. Ale ať už potřebujete jakoukoliv dobu spánku, hlavně si ho užívejte. A závěrem, nezapomínejte na kvalitní matraci a polštář, ti udělají také velký kus práce.
Sociální interakce jako lék na duši
A co teprve sociální kontakt? Jako bytosti bychom měli být sociální a sdílet své zkušenosti, pocity a myšlenky s ostatními. Samota může být pro mnohé z nás toxická a v dnešní digitální éře je to ještě složitější. Spojení s přáteli, rodinou, nebo dokonce s cizími lidmi může učinit zázraky pro naše emoční a mentální zdraví. Já osobně zbožňuji kávové schůzky s kamarády, musím přiznat, že si bez nich už ani nedokážu představit svůj týden. Posílení sociálních vazeb a pocit sounáležitosti je něco, co mému zdravému životnímu stylu dodává tu pravou šťávu.
Prevence je lepší než léčba
Tato stará dobrá moudrost platí dodnes – prevence je základ. Jednou ročně navštívit lékaře na kontrolu, i když vám nic není, to není žádný projev hypochondrie, ale známka toho, že o sebe dbáte. A pojištění zubů? To by měl mít každý. Očkování, cancer screeningy, sledování krevního tlaku, to všechno jsou kroky, které mohou zachránit nejen vaši kůži, ale i životy. Nedělejte tedy chybu a neignorujte preventivní péči. Osobně jsem si nelibovala, když jsem musela překonat svůj strach z jehly při odběru krve, ale zpětně musím říci, že to bylo rozhodnutí, které jsem neudělala jen pro sebe, ale pro celou svoji rodinu.
Vytrvalost a motivace na cestě za zdravím
A nakonec, řekněme si to na rovinu – mít zdraví jako pevnou součást života není sprint, ale maraton. A pokud se už do toho maratonu pustíte, pamatujte, že v cíli vás nečeká jen jedna trofej, ale celá hromada z nich. Každá dobrá volba, kterou učiníte, každý správný krok, který provedete, vám pomůže získat lepší zdraví a pohodu. Ale co když se na moment zastavíme a objevíme, že motivace nějak vyprchala? No, to je normální! Jsme lidé a ne stroje. V těchto chvílích je dobré se spolehnout na podporu blízkých nebo se zapojit do komunity, která má podobné zdravotní cíle jako vy. Já jsem například našla skupinu nadšenců pro zdravé vaření na internetu a už společně zkoušíme různé recepty a sdílíme své zkušenosti. Motivace nám tak nikdy nedochází.
Zdravý člověk tedy není jen někdo, kdo má dokonalou postavu, nikdy nenemocní a má dokonalé sociální dovednosti. Zdravý člověk je někdo, kdo o sebe pečuje komplexně, v pečení o tělo nezapomíná ani na duši, a kdo neustále hledá rovnováhu ve všem, co dělá. Přeji vám všem mnoho úspěchů na vaší cestě za lepšími verzemi sebe samých a nezapomeňte, že se nejedná o to být "dokonalý", ale o to být "zdravější" – a to je proces, na kterém můžeme pracovat společně. Tak co, jdeme do toho?