Co je dobré jíst večer?

Co je dobré jíst večer?

Co je dobré jíst večer? 16 zář

Úvod k večerním jídlům

Večer je zcela speciální část dne pro mě, Veroniku. Po celodenním běhání, práci a stresu konečně máme čas se trochu zpomalit, odpočívat a vychutnat si ten klid. To je také čas, kdy můj manžel Rostík a já si sedneme k večeři. Tento moment má pro nás obrovskou váhu, jelikož je to okamžik, kdy si konečně na chvilku odpočineme a věnujeme se navzájem, samozřejmě za doprovodu lahodného jídla. Rostík mě občas překvapí svými kulinářskými dovednostmi, a ačkoliv je to vlastně zvyk, je to pro mě pokaždé jako první rande. Je to něco, co k našemu životu patří a čeho si nesmírně vážíme.

Výběr vhodných ingrediencí

Důležitou otázkou večerního stravování je samozřejmě výběr vhodných ingrediencí. Určitě to znáte, když jste po náročném dni lapeni hladem, ale nevíte, co si připravit, co by bylo tím pravým a zdravým večerním pokrmem. Odpovědí jsou lehké, ale výživné suroviny. Já s Rostíkem si vždy připravujeme jídlo, které obsahuje dostatek bílkovin, vláknin a zdravých tuků. Večerní jídlo by mělo být lehké, žádné těžké maso nebo tuky, které by nás zbytečně zatěžovaly a bránily kvalitnímu spánku.

Obiloviny do večerního menu

Do naší večerní stravy často zapojujeme celozrnné obiloviny jako je pohanka, quinoa, hnědá rýže nebo jáhly. Tyto obiloviny jsou bohaté na vlákninu, takže naše tělo je zpracuje pomalu a postupně, a tím nám poskytnou pocit sytosti až do rána. Rostík je skvělý kuchař a naštěstí má i smysl pro humor. Včera k večeři řekl: "Já si dám čočku s tofu, bude to lehké a výživné, a navíc budu mít železný spánek!"

Zdravé tuky před spaním

Jak už jsem zmínila, tuky do naší večerní stravy zařazujeme také. Samozřejmě mluvím o těch zdravých. Avokádo, ořechy, semínka, olivový olej, to vše má své pevné místo na našem jídelníčku. V žádném případě nesmíme zapomenout na omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro fungování našeho těla a nachází se například v chia semínkách nebo v rybím oleji. Rostík se mi jednou snažil vysvětlit, jak omega-3 kyseliny fungují. Musím se přiznat, že jsem to moc nepochopila, ale jeho nadšení pro zdravé stravování mě rozesmálo a ještě více utvrdilo v tom, jak důležité je mít ve svém životě někoho, kdo se o vás stará a chce pro vás jen to nejlepší.

Vláknina a její důležitost

Dále bychom neměli zapomínat na vlákninu, kterou můžeme získat například z ovoce, zeleniny a leguminóz. Vláknina podporuje trávení a pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu. I když se zdá, že je to taková malá a nepatrná složka našeho jídla, ve skutečnosti hraje velmi důležitou roli. A když na ni zapomeneme, naše tělo nám to hned dá najevo. Já třeba jednou zapomněla přidat do naší večeře vlákninu a ode dneška to Rostík nepřestává připomínat. Je to pro něj taková malá žertovná historka, kterou mi rád připomíná.

Bílkoviny pro noční regeneraci

Bílkoviny jsou důležité také pro regeneraci těla během spánku. Večerní jídlo by tedy mělo obsahovat dostatek bílkovin, ať už rostlinných nebo živočišných. My s Rostíkem přednost dáváme té rostlinné, například ve formě luštěnin či tofu. To nám dodává potřebnou energii a zároveň nám pomáhá udržovat zdravou hmotnost. A věřte mi, že Rostík je expert na přípravu těch nejlepších luštěninových jídel. Navíc z toho má vždycky takovou radost a chuť, že se to na něm prostě musí přenést i na mě.

Zakončení dne sklenkou vody

A na závěr, nezapomeňte se před spaním napít. Hydratace je důležitá po celý den, ale večer je to obzvlášť důležité. Tělo během noci regeneruje a potřebuje dostatek tekutin, aby mohlo provádět všechny své důležité funkce. My s Rostíkem máme vždy na nočním stolku láhev vody a je to takový náš malý rituál, který nám pomáhá zvládnout náročný den. Vždycky říkám, že když máte vedle sebe někoho, kdo vás inspiruje a motivuje, můžete zvládnout cokoliv. A já jsem opravdu vděčná, že mám Rostíka.

Tak tedy hlavně pamatujte, že večeře by měla být lehká, vyvážená a obsahovat dostatek vlákniny, bílkovin a zdravých tuků. Ať už je to cokoliv, co si připravíte, hlavně si to užijte. Jídlo by mělo být radost, ne stres. A s dobrou společností je to vždy stokrát lepší. I já si užívám večeře s Rostíkem, ať už se jedná o bílkovinný salát nebo lentilovou polévku. A doufám, že jste si z tohoto článku vzali něco pro sebe a pomohl vám vylepšit vaše večerní stravovací návyky. Dobrou noc a dobrou chuť!Napsat komentář