Jak na zdravý jídelníček?

Jak na zdravý jídelníček?

Jak na zdravý jídelníček? 7 lis

Začínáme s balancovanými jídly

Ať už jde o ranní snídani, odpolední svačinu, nebo večeři, je důležité mít jídelníček vyvážený a plný zdravých ingrediencí. Kolikrát se mi stalo, že jsem se v pondělí přísahala, že tentokrát to bude zdravé jídlo a v úterý jsem už prohledávala ledničku v naději, že v ní najdu něco nezdravého. Zní to známě, že? No, to je přesně důvod, proč byl tento článek napsán. Chci vám ukázat, jak vybrat zdravé ingredience a vytvořit z nich skvělé, vyvážené jídlo.

Výběr správných surovin

Správný výběr surovin je základ. Když máme doma kvalitní suroviny, můžeme z nich vytvořit zdravé a chutné pokrmy. A jak je vybrat? Začněte u čerstvých potravin, jako jsou zelenina, ovoce a celozrnné produkty. Přidat můžete také bílkoviny, jako jsou vejce a ryby. Mějte na paměti, že čerstvost zeleniny a ovoce je klíčová a jejich sezónní dostupnost přináší největší výživové hodnoty. Skloňování plodů země je tedy na místě! Když se mě jeden z mých čtenářů zeptal, jaký ovoce a zeleninu by měl jíst, odpověděla jsem mu: všechny! Každý druh ovoce a zeleniny má své výhody a všechny by měly být součástí našeho jídelníčku.

Nebojte se bílkovin

Mnoho z nás se obává příjmu bílkovin, a to z různých důvodů. Obecně se považují za "těžké" nebo "přebytečné", ale opak je pravdou. Bílkoviny jsou pro naše tělo nezbytné. Pomáhají budovat a obnovovat tkáně, jsou základními stavebními bloky našich kostí, svalů, kůže, vlasů a jsou nezbytné pro produkci enzymů a hormonů. Základem by měly být kvalitní živočišné bílkoviny, ale nezapomeňme ani na ty rostlinné. Vejce, maso, ryby, ale také luštěniny nebo ořechy - to je jen několik zdrojů kvalitních bílkovin.

Zdravé tuky jsou naši přátelé

Tuky jsou další skupinou potravin, které jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Jistě, neměli bychom je konzumovat v nadměrném množství, ale některé tuky jsou pro náš organismus velmi důležité. Avokádo, ořechy, semena, olivový olej nebo ryby, to jsou všechno zdroje zdravých tuků. Takže pokud si myslíte, že tuky jsou naši nepřátelé, změňte svůj názor. Nejen že jsou důležitou součástí naší stravy, ale také dodávají jídlo energii a chuť.

Vodu nepodceňujte

Něco tak obyčejného, jako je voda, často přehlížíme. A to je škoda. Voda je pro naše tělo zásadní. Zajišťuje dobrý chod našeho metabolismu, podílí se na detoxikaci těla a je nezbytná pro správné fungování všech našich orgánů. Navíc, pomáhá nám udržovat se hydratovaní a stále nasycení. Naopak, nedostatek vody může způsobit únavu, zmenšení koncentrace a dokonce i pocit hladu. Takže nezapomeňte pít dostatek vody během dne. Je to klíč k zdravému tělu a zdravému jídelníčku.

Vyhněte se přidaným cukrům

Je místo, kde máme tendenci zazlobit a to je přidaný cukr. Průmyslově zpracovaná jídla, občerstvení a sladké nápoje často obsahují velké množství přidaných cukrů, které mohou nahromadit naše tělo a vést k řadě zdravotních problémů, včetně nadváhy a cukrovky. Zvolte přírodní sladidla, jako je med nebo sirupy z plodů. Navíc, mějte na paměti, že ovoce je skvělý zdroj přirozených cukrů a měli bychom je konzumovat denně. Ale pozor, všechno s mírou.

Jídelníček plný vlákniny

Vláknina je jako záchranná vesta pro naše trávení. Podporuje funkci střev a pomáhá při trávení potravy. Je to právě vláknina, která nás dokáže zasytit a zamezí přejídání. Najdeme ji v ovoce, zelenině, celozrnných produktech nebo luštěninach. Tak jako například ovesné vločky na snídani. Milujeme je u nás doma. Už když byl Jaromír malý, tak jsem ho naučila jíst ovesné vločky s medem a ořechy. Tenkrát to byla sice výzva, ale dnes, když už je dospělý, pozná, jak důležité je mít zdravé stravovací návyky.

Chutě na prvním místě

Zdravá výživa neznamená jen omezení. Znamená to také užívat si různorodost chutí a textur, které mohou být stejně uspokojující jako ty "zakázané" pochoutky. Experimentujte s kořením, bylinkami a různými druhy potravin. Pamatujte, že pokud je jídlo chutné, je pravděpodobnější, že si jej užijete a budete se cítit spokojeni. A na to se přeci jen nezapomíná, že? Vždyť i náš kocour Mrkev miluje svůj speciální krmivo, které mu dávám. A vždy si ho tak náramně užívá, jakoby se jednalo o gurmánský zážitek. Takže ani my bychom si neměli nechat ujít možnost si své jídlo pořádně vychutnat.Napsat komentář